Damiana, Romana, Romany

-2.2°C

Podpisali porozumien...

5 lutego w Starostwie P...

Podpisali porozumienie

Czas na ferie

Gminny Ośrodek Kultury w...

Czas na ferie

Powrót fotoradarów?

Prawo i Sprawiedliwość r...

Powrót fotoradarów?

Aktualności

Perła nad Zalewem Złotnickim

Perła nad Zalewem Złotnickim

Zamek Rajsko to wyjątkowe miejsce. Jeszcze nie tak dawno temu były to tylko ruiny z niewzruszenie sterczącą wieżą widokową. To się jednak zmieniło. Kilka miesięcy temu Rajsko przeobraziło się w malownicze, a nawet magiczne miejsce, które zachwyca, nie dając o sobie zapomnieć. Zamek Rajsko to dziś wyjątkowa perełka na mapie gminy Olszyna, którą warto odwiedzić.

Niemal na uboczu wsi Zapusta znajduje się wyjątkowy zamek. To Rajsko – niewielka, urocza warownia nad Zalewem Złotnickim, która cudem ocalała od całkowitego zapomnienia. Miejsce to ma za sobą długą historię, której początki sięgają jeszcze średniowiecza, wraz z okresem świetności przypadającym na wiek XIX i pierwszą połowę XX wieku. Od czasów II wojny światowej, każdy kto tam trafiał widział jednak tylko ruiny, początkowo z zarysami konkretnych kształtów, fragmentami kamiennych portali oraz bogato zdobionych bram, które z upływem lat coraz bardziej zamieniały się w stertę gruzu. Zamek przyciągał wielu turystów, którzy z zapałem szukali prowadzącej do niego drogi. Aurę tajemniczości tej budowli potęgowały również liczne podania przekazywane z ust do ust przez tutejszych mieszkańców. Pomimo że wzbudzała tak duże zainteresowanie, warownia z roku na rok coraz bardziej podupadała i niszczała, niewiele już brakowało do jej ostatecznej klęski. Dopiero w 2010 roku zaczęła się odradzać. Warto w tym wszystkim spojrzeć wstecz – na dzieje warowni. Historię, w której fakty przeplatają się z legendami. Historię współtworzoną przez książąt i rabusiów, hrabiów i chłopów. Historię, w której rolę odgrywają duchy, szalejąca zaraza, mecenas sztuki otwierający galerię, a następnie ulokowane w zamku schronisko dla młodzieży. Te na pozór niepasujące do siebie elementy łączą się, tworzą układankę i ukazują niezwykłą historię zamku Rajsko.

- Do roku 1949 na zamku Rajsko funkcjonowało schronisko młodzieżowe dla dzieci i młodzieży. Obiekt niestety spalił się i od tamtej pory popadał w coraz większą ruinę. Kolejni właściciele nie wywiązywali się z deklaracji i nie inwestowali w odbudowę zamku, co było przedsięwzięciem bardzo kosztownym – mówi burmistrz Leszek Leśko. - Tymczasem kilka lat temu znaleźli się ludzie z Poznania, którzy zainwestowali w odbudowę Zamku Rajsko i obecnie jest to pięknie położona i odrestaurowana budowla, sąsiadująca z ośrodkiem wypoczynkowym „Rajsko” w Bożkowicach nad Zalewem Złotnickim. Bardzo cieszymy się, że kolejny zabytkowy obiekt w naszej gminie został uratowany od całkowitego zniszczenia, a szczególne słowa wdzięczności należą się tym, którzy do tego doprowadzili – podkreśla włodarz Olszyny.

Dowiadując się, że znalazła się grupa inwestorów z Poznania zainteresowana odbudową zamku Rajsko, władze samorządowe były z tego faktu bardzo zadowolone. W końcu pojawiła się nadzieja, że coś się zmieni. Oczywiście były pewne obawy, czy to się uda, bowiem wielu poprzednich właścicieli wchodziło w posiadanie zamku i na tym się w zasadzie kończyło. Dla gminy Olszyna zamek Rajsko jest swego rodzaju perełką, która łączy dawną, sięgającą średniowiecza historię oraz nowoczesną ofertę hotelową i turystyczną. Było to więc ogromne wyzwanie, ale finał jest imponujący. Zarówno sala rycerska, jak i pokoje gościnne mają swój niepowtarzalny klimat.

- To był prawdziwy traf, że w 2008 roku grupa inwestorów z Poznania znalazła ten obiekt. Można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. To miejsce okazało się tak magiczne, że postanowili zrewitalizować ów obiekt. Prace nad przywróceniem dawnej świetności dla Zamku Rajsko rozpoczęły się w 2008 roku, a zakończyły w maju 2015 roku – mówi Bogusław Rudek, manager zamku Rajsko. - W skali kraju jest to obiekt wyjątkowy. Jest to swego rodzaju hybryda między manor hotelem a hotelem butikowym. Bardzo duży nacisk został położony tutaj na design oraz przedmioty, które są eksponowane w obiekcie. Również sposób wynajmowania jest dość specyficzny, ponieważ jest do wynajęcia tylko w całości.

Zamek Rajsko, oprócz klimatycznej Sali Rycerskiej i wieży widokowej, ma do zaoferowania pięć apartamentów 2-osobowych z łazienkami, garderobami, dużymi szafami. Obiekt jest luksusowo wykończony i wyposażony.
- Naszą dumą jest również piwnica z winami. W zamku mogą odbywać się imprezy małe, kameralne, rodzinne. Średniowieczna warownia może stanowić również wyjątkową scenerię dla ceremonii ślubnych, małych wesel, spotkań towarzyskich lub biznesowych – wylicza Bogusław Rudek. - Zamek jest dostępny również dla turystów, ale tylko wtedy, gdy nie ma gości. Można wejść na wieżę widokową i zobaczyć piękną panoramę Zalewu Złotnickiego.

Zamek Rajsko znajduje się na prawie całkowitym odludziu. Tu nikt i nic nie mąci ciszy, a jedyne odgłosy to szum lasu oraz wody z płynącej w dole rzeki.
Zamek składa się z trzech budynków, powiązanych ze sobą i stanowiących jeden obiekt. Znajduje się tam – jak już wspomnieliśmy - pięć, urządzonych z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, apartamentów z łazienkami. W budynku dolnym mieści się profesjonalnie wyposażona kuchnia wraz z jadalnią, pokój wypoczynkowy z wyjściem na taras widokowy, a także winiarnia. Idąc przez wewnętrzny dziedziniec, ujrzeć można górny budynek zamkowy z Salą Rycerską, w której znajduje się biblioteka i multimedia, oraz wysoką na 76 stopni wieżę widokową. Najmniejszy budynek stanowi pomieszczenie sauny wraz z zewnętrznym basenem jacuzzi i małym tarasem słonecznym, z którego rozciąga się widok na zachody słońca nad jeziorem czy pobliskimi wzgórzami. Obiekt przeznaczony jest na wynajem jako całość, do wyboru – w ramach self-cateringu lub z pełną obsługą.
Więcej informacji, galerię zdjęć oraz ofertę znaleźć można na stronie internetowej www.zamekrajsko.eu.